Žáci výtvarného oboru ze třídy Marka Malůška snímali na plakátovacích plochách torza volebních politických plakátů, na kterých se již podepsal zub času, vliv podnebí, vlhkosti, vandalismu, mnohé prokvetly rzí, z jiných déšť vymyl barevnost, kontrast i výraz. Ty nejvtipnější výřezy následně studenti s pomocí jednoduchého čistého typografického řešení doplnili o citace významných, ověřených myslitelů, filozofů, politiků a dalších osobností. Volba jednotlivých citací představovala revizi myšlení a postojů dlouhého období hledání spravedlnosti a pravdy od časů Sokrata, Platóna až po Masaryka a Havla, diskuze se dotkla nejrůznějších témat především v oblasti pojetí demokracie, svobody, pomíjivosti a všeobecně platných trvalých hodnot. To vše probíhalo ve ztížených podmínkách distanční výuky.
Ohlasy v médiích - Slovácký deník
Volba výřezů politických plakátů v žádném případě nesignalizuje politicky směřované sdělení projektu. Ten si klade za cíl upozornit a vyzvat veřejnost k zamyšlení, k přehodnocení vlastních postojů, osobní odpovědnosti a angažovanosti ve veřejných otázkách. Podklad deformovaných „dozrálých“ politických plakátů má pouze coby metafora symbolizovat pomíjivost dočasných krátkozrakých nízkých cílů v podobě jakéhokoliv mandátu, období či jednoho lidského života oproti možným důsledkům našich činů, či naopak alibistické pasivitě, jejíž dopady můžou mít nedozírné následky v budoucnu.
Výsledné grafické řešení v podobě plakátů se vrátí zpět do veřejného prostoru na původní místa plakátovacích ploch v Uherském Hradišti. Jde o to, aby jeho sdělení způsobilo u pozorovatelů určitý rozruch právě teď, v době, kdy se mnohé významné události dějí na pozadí kryté clonou způsobenou pandemií koronaviru. Cílem je divákům připomenout důležitost vlastního kritického myšlení a nezbytné angažovanosti.
Projekt se nedotýká jen otázek demokracie, svobody, nezbytnosti vzdělání, ale snaží se otevřít širší pole globálních otázek týkajících se vlivu médií na veřejnost, ekologických témat, problematiky migrace a budoucího uspořádání světa…
Na projektu si žáci odzkouší princip komunikace vizuální formou s veřejností pomocí angažovaného umění. Podobné projekty s výrazným konceptuálním přesahem, které nejsou zaměřeny pouze na rozvíjení tvořivých dovedností a znalost technologií, realizujeme v rámci oddělení Fotografie a nová média v každém školním roce. Získané zkušenosti představují pro žáky ZUŠ Uherské Hradiště nedílnou a významnou součást komplexního moderního uměleckého vzdělávání.
Marek Malůšek