Hru pak prokládala slovem a povídáním s dětmi, které se dověděly, že kvartet hraje už od roku 1976 a zaměřuje se převážně na hudbu Haydna, Mozarta, Beethovena, ale i romantických a českých autorů – Janáčka, Dvořáka, Martinů. V jejich repertoáru nechybí ani komorní autoři, např. Petr Eben či František Škroup. „Říká se, že Josef Haydn je největší neznámý autor, protože z jeho 80 kvartetů se hraje jen přibližně 20, ostatní nejsou příliš známé“, osvětlila violoncellistka a pokračovala další zajímavostí. „Dnes jsme si pro vás připravili Cypřiš Antonína Dvořáka „V té sladké moci očí tvých“. Pochází z doby, kdy se Dvořák zamiloval do mladé dívky, herečky, která jeho lásku neopětovala, tak se skladatel oženil s její sestrou. Cyklus Cypřiše z tohoto období obsahuje i další poetické názvy, například „Kol domu se teď potácím“ nebo „V tak mnohém srdci mrtvo jest“.“
Publikum také zajímalo, na jakých zvláštních místech členové kvartetu v minulosti hráli. „Z netradičních míst jsme hráli kupříkladu ve vinném sklepě přímo před těmi velkými vinnými tanky, zajímavé to bylo i v New Yorku na bárce. Publikum skrz nás vidělo celý Manhattan, my jsme k němu hráli zády a když kolem projela loďka, tak jsme se docela rozhoupali“, pousmála se zkušená muzikantka. „Cílem těchto akcí je inspirovat děti i učitele k setkání s živými umělci, což se povedlo“, zakončil hudební podvečer ředitel ZUŠky Jiří Pospíchal a pozval diváky na koncert do uherskohradišťské Reduty.
Múžete se podívat i na videoreportáž televize TVS z našeho koncertního sálu.
Projekt ZUŠ Uherské Hradiště – ŠABLONY II byl spolufinancován Evropskou unií.
Projekt je zaměřen na osobnostně profesní rozvoj pedagogů školy, využití ICT ve výuce, podporu projektové výuky a rozvoj spolupráce mezi ZUŠ a jejími žáky, rodiči a veřejností. Realizace projektu: 1. 8. 2019 – 31. 7. 2021.